Kutes Döküm
 
Ergitme

Kutes Döküm, toplam 8 inductotherm dual track ergitme ocağında saatte 16 ton ergitme yapabilir. “2” adet otomatik kalıplama hattını besleyen “2” ergitme platformuna sahiptir. HWS (Heinrich Wagner Sinto) hattı besleyen ergitme platformunda “4” adet 5 ton/saat ergitme kapasiteli; Georg Fischer hattını besleyen ergitme platformunda ise “4” adet 3 ton/saat ergitme ocağı ile üretim yapan Kutes Döküm ergitme işlemini, bilinen en çevreci ve verimli yöntem olan elektrikli indüksiyon yöntemi ile yapmaktadır

İndiksiyon ocaklarda Ergitme İşlemi Nasıl Yapılır ve Kontrol Edilir?

Bir bobine sarılı olan fırında, bobinden elektrik geçirildiğinde kuvvetli bir manyetik alan oluşur. Ergitme esnasında alaşımları karıştırma işlemi kendi kendine gerçekleşir. Bu yöntem işletme şartlarında üstünlük sağlarken ergitme daha temiz bir ortamda yapılır.

Ergitme işlemi tamamlanan ve sıvı hale gelen sfero ve pik demir, kontrol laboratuvarımızda test edilir. Kutes Metal, sfero (küresel grafitli dökme demir) küreselleştirme işlemini tretman metodu ile yapmaktadır. Tretman metodu ise magnezyum ile gerçekleşir. Yüksek buhar basıncı ve düşük buharlaşma sıcaklığına sahip magnezyum, dökme demir içerisinde çok hızlı bir şekilde yayılıp hem oksijen hem de kükürt seviyesini aşağı çeker ve bu sayede grafit parçacıkları küreselleşir. Böylece insan müdahalesi en aza indirilir ve süreç kontrolü açısından avantaj sağlanır. Bu metod sayesinde güvenilir bir üretim yapılır. Sfero dökümlerde Magnezyum (Mg) ile küreselleştirme işlemi yapılan her potadan, mikro yapı (damlacık) ve kimyasal analiz numuneleri alınır.  Laboratuvardaki detaylı testlerin ardından kimyasal yapısı üretime uygun görülen metal, ergitme ocaklarından döküm otomatına sevk edilir.

HWS hattımızda bulunan döküm otomatı, endüstri 4.0’a uygun olacak şekilde tam otomatik Siemens S7-300-Technology PLC sistemi ile çalışır. Sfero ve pik dökümünü sürekli takip eden “2” adet son teknoloji kamera sayesinde dökülen her bir parçanın sıcaklığı, döküm süresi ve ağırlığı takip edilebilir. HWS hattı ergitme işlemi yatay kalıplama ile yapılır. Pota devirme seçenekleri ayarlanabilir. Düşük basınçlı döküm sistemi, döküm için en iyi katılaşmayı sağlar. Aynı zamanda kaynak ve enerji tasarrufunu da mümkün kılar.

George Fischer hattımızda, Inductotherm Visipour P3 Otomatik Tundish döküm otomatı bulunur. Stoper-nozul prensibi ile çalışan sistemde stoper kontrolü, servo motor tarafından yapılır. Isıtmasız olan bu sistemler hızlı alaşım değişimlerine ihtiyaç duyan ergitme işlemleri için idealdir. Bu işlemler refrakter astarlı tandiş kullanılan bir durdurucu çubuk dökme mekanizması sayesinde gerçekleşir, Visipour P3 kameraları ile denetlenir ve döküm performansı ölçülür.