Kutes Döküm
 
Maçahane

Kutes Döküm Maçahane Makineleri

Demir döküm sürecinde, kalıp içerisinde oluşturulamayacak figür boşluklarını oluşturmak için kullanılan ve sıkıştırılmış kumdan üretilen cisme “maça” adı verilir. Maça, ergitilmiş ve sıvı halde bulunan demir ile kalıbın içerisinde en fazla etkileşimde bulunan cisimdir. Maçanın üretimi, bu cismin kalıp içerisindeki konumlanması ve yerleştirilmesi, parçaların kalitesi üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Kutes Döküm, seri üretim için en uygun yöntem olan Cold-Box sistemini kullanarak üretim yapmaktadır. 6 adet maça makinesi ve işinde profesyonel çalışan kadrosu ile döküm kalitesine büyük bir etkisi olan maçaların imalatını, diğer üretim süreçlerinde de olduğu gibi büyük bir hassasiyet ile yapmaktadır.

Maça Makinelerimiz

  • “1 adet DISA 40 L” Maça Makinesi
  • “1 adet Hottinger 25 L” Dikey Maça Makinesi
  • “1 adet Hottinger 20 L” Dikey Maça Makinesi
  • “3 adet Hottinger 12 L Yatay Maça Makinesi

Maçaların üretimi bittikten sonra, yüzey kalitesinin standart hale gelmesi için alkol veya su bazlı boyalar ile boyanmaktadır. Bu süreç maça ile temasa giren metalin yüzeyinin kalıptan çıktıktan sonra pürüzsüz olması için yapılmaktadır. Su bazlı boyalar ile boyanan maçaların kurutma işlemi ise “lazyou” çift bantlı maça kurutma fırını ile yapılmaktadır.