Kutes Döküm
 
Taşlama

Taşlama, döküm parçaların kalıplama ve döküm sürecinden çıktıktan sonra gördükleri işlemlerden biridir. Kalıplama ve döküm sürecinden çıkan ve ön temizlemesi yapılan döküm parçalar taşlama prosesine hazır hale gelir. Bu döküm parçalar niteliklerine göre sınıflandırılarak taşlanacakları istasyona yönlendirilir. Döküm parçalar Otomatik taşlama, dış taşlama, sabit taşlama, dairesel veya şerit taşlama ya da iç taşlama işlemlerinden geçebilmekledir. Önce dış taşlama işlemlerine tabi tutulan döküm parçalar bu işlemden sonra, iç kısımlarının işlemden geçirileceği iç taşlama istasyonlarında işlem görür.

Taşlama işlemleri tamamlanan döküm parçalar daha sonra temizleme makinelerine gönderilir. Bu aşamada parçanın niteliğine uygun makine seçimi yapılır ve parçalar temizlenir.

Otomatik Taşlama 

Otomatik taşlama işlemi esnasında iki adet PS Auto Grinding 400i (1 kg-20 kg) ve iki adet PS Auto Grinding 400TTi (1 kg-50 kg) makine, yüksek adetli döküm parçaların taşlanması için kullanılır. CNC prensibi ile çalışan bu makinelerimiz, son derece hassas bir biçimde taşlamayı gerçekleştirir.

Bu makinelerimizin en büyük avantajları arasında taşlaması yapılan her döküm parça için sürekli aynı standartta, seri olarak taşlama gerçekleştirebilmesidir.

Dış Taşlama

4 adet dış taşlama istasyonumuzda otomatik makinelerimizin işleme alan büyüklüğünün üstüne çıkan çok açılı, uzun, geniş döküm parçaların ve sipariş adetleri düşük döküm parçaların dış taşlamaları, işinde profesyonel taşlama operatörlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Sabit Taşlama

2 adet sabit taşlama istasyonumuzda her vardiyada 4 profesyonel operatör ile taşlama işlemi yapılır. Sabit taşlama istasyonlarımızda bulunan makinelerimizde çift taşlama taşı bulunmakta ve taşlaması kısmen daha az zorlayıcı olan, tek besleyici girişli veya besleyici girişleri zayıf olan döküm parçalar taşlanmaktadır.

Dairesel ve Şerit Taşlama

2 adet dairesel ve 1 adet şerit taşlama istasyonu mevcuttur. Dairesel taşlamada kilogramı düşük, adet sayısı ise yüksek olan ince çapaklı döküm parçalar işlenmektedir. Bu döküm parçalar çapakları alındıktan sonra sabit taşlama makinesine gönderilir ve döküm parçaların besleyici giriş kısımları bu makinede taşlama işlemine tabi tutulur.

Şerit taşlama istasyonumuzun görevi döküm parçaların kırılmamış besleyicilerini taşlamak veya manuel taşlama makinesinin taşlayamayacağı bölümlerin taşlama işlemini gerçekleştirmektir.

İç Taşlama

Döküm parçalarının taşlama sürecinde uğradığı son durak, 3 farklı iç taşlama istasyonumuzdan biridir. Otomatik makinelerin kapasitesinin üstünde bir genişliğe sahip olan parçalar, manuel iç taşlama yöntemiyle temizlenir. Dış taşlama işlemi tamamlanan döküm parçalar, iç kısımlarında kalan çapak ve fazlalıklardan iç taşlama yöntemiyle arındırılır ve bu işlemle birlikte taşlama süreci biter. 

Son Temizleme Nedir?

Son temizleme, iç ve dış taşlama işlemleri bittikten sonra yapılır. Döküm parçaların üzerlerine yapışan toz ve metal parçacıklarından kurtulmasını sağlayan bir işlemdir. Son temizleme işlemlerini 2 adet bilyeli temizleme makinesi ve 1 adet basınçlı temizleme makinesi ile gerçekleştirilir.

Kilogramı ağır, ezilme ya da kırılma tehlikesi bulunan parçalar, askılı temizleme makinesinde temizlenir. Ağırlığı düşük, fazla adetli ve kırılma ya da ezilme riski bulunmayan parçalar ise tamburlu temizleme makinesinde işlemden geçirilir. İşlem esnasında makinelerde bulunan küçük boyutlu çelik bilyeler, taşlama bölgelerine temas eder ve döküm parçaları temizler.

Tamburlu temizleme veya askılı temizleme makinesinde temizlenemeyen döküm parçalar ise basınçlı temizleme makinesine gönderilir. Bu makinede döküm parçaların iç kısımlarına basınçlı şekilde bilye nüfuz ettirilir ve parçaların temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Doğa dostu politikalarıyla öne çıkan Kutes Metal, taşlama sürecinde açığa çıkan metal tozlarını son teknolojiyle üretilmiş hava filtreleri ve temizleme sistemleriyle ortadan kaldırır. Böylece çalışanlarına sağlıklı ve steril bir çalışma ortamı hazırlayan Kutes Metal, doğanın metal atıklar sebebiyle zarar görmesini önler.