Tarihçe

Kutes Metal Logosu

Kutes 1986 yılında Mehmet Bekir Kutmangil tarafından kuruldu. Bu dönemde Kutes Madencilik'i kurarak İstanbul'da kömür madenciliği için alt yüklenici faaliyetlerini yürüttü. 1990 yılında Bekir Kutmangil yeni bir sektöre giriş yapmaya karar verdi ve Çorlu / Tekirdağ’da demir döküm fabrikası yatırımı yapma kararı aldı. Demir döküm alanında faaliyet gösteren firma 1992 yılında ilk dökümünü yaptı, 1993 yılından başlayarak fittings üretimine ağırlık verildi.

Hızla büyüyerek 1995 yılında vana, otomotiv, ağır ticari araçlar, demir yolu ve tarım makineleri sektörlerinde ürün yelpazesini genişletti. 2000li yılların başında inşaat, hidrolik, iklimlendirme ve endüstriyel makine gibi sektörlere de ürün imal etmeye başladı ve yatırımlarını sürdürdü.

2016 yılında döküm ve talaşlı imalat operasyonlarını birbirinden ayırmak amacıyla KUTES Metal çatısı altında Kutes Döküm ve Kutes Makine markaları kuruldu. 2017 yılında Kutes Makine dokuz farklı CNC işleme tezgâhı ve 60 bin saat talaşlı imalat yapma kapasitesiyle bağımsız bir tesis olarak KUTES Metal yerleşkesi içinde açıldı. Aynı yıl Kutes Döküm var olan George Fischer (GF) hattına Heinrich Wagner Sinto (HWS) otomatik yatay döküm hattını ekleyerek sfero demir (GGG) ve pik demir (GG) döküm kapasitesini 50 bin tona yükseltti.

Kutes Döküm ve Kutes Makine, KUTES Metal çatısı altında 30 yıllık tecrübe ve hizmet verdikleri tüm sektörlerde imza attıkları başarılarla büyümeyi sürdürüyor.

Right Arrow