Tarihçe
Historykapak 570 364

KUTES Metal, 1990 yılında Mehmet Bekir Kutmangil tarafından Kutes Döküm adıyla 1986’dan beri faaliyette olan Kutes Madencilik çatısı altında kuruldu. Demir döküm alanında faaliyet gösteren firma 1992 yılında ilk dökümünü yaptı, 1993 yılından başlayarak fittings üretimine ağırlık verildi.

Hızla büyüyerek 1995 yılında vana, otomotiv, ağır ticari araçlar, demir yolu ve tarım makineleri sektörlerinde ürün yelpazesini genişletti. 2000li yılların başında inşaat, hidrolik, iklimlendirme ve endüstriyel makine gibi sektörlere de ürün imal etmeye başladı ve yatırımlarını sürdürdü.

2016 yılında döküm ve talaşlı imalat operasyonlarını birbirinden ayırmak amacıyla KUTES Metal çatısı altında Kutes Döküm ve Kutes Makine markaları kuruldu. 2017 yılında Kutes Makine dokuz farklı CNC işleme tezgâhı ve 60 bin saat talaşlı imalat yapma kapasitesiyle bağımsız bir tesis olarak KUTES Metal yerleşkesi içinde açıldı. Aynı yıl Kutes Döküm var olan George Fischer (GF) hattına Heinrich Wagner Sinto (HWS) otomatik yatay döküm hattını ekleyerek sfero demir (GGG) ve pik demir (GG) döküm kapasitesini 50 bin tona yükseltti.

Kutes Döküm ve Kutes Makine, KUTES Metal çatısı altında 30 yıllık tecrübe ve hizmet verdikleri tüm sektörlerde imza attıkları başarılarla büyümeyi sürdürüyor.